Anasayfa

genel-mudur

Genel Müdürümüzün Mesajı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kuruluşundan itibaren terminal işletmeciliğinden, hava trafik kule hizmetlerine, ramp hizmetlerinden, kargo terminal işletmeciliğine kadar her türlü hizmeti sunan HEAŞ, 2008 yılı itibari ile Meydan Otoritesi olma sorumluluğunu alarak bahsi söz konusu faaliyetleri paydaşları ile birlikte yürütmeye başlamıştır. Havacılıkta yaşanan hızlı gelişmeleri önceden görüp yatırımları doğru planlayabilmek amacıyla sektörün öncü kuruluşlarından ARUP firması ile Masterplan çalışmalarını gerçekleştirerek havalimanının gelişimi için yol haritaları ve büyüme stratejileri oluşturulmuştur. Bu sayede artan yolcu sayısına istinaden hedeflenen yatırımlar zaman kaybedilmeden hayata geçirilmiştir.

Gerçekleştirmiş olduğumuz PAT sahaları gelişim projeleri sonucunda ortaya çıkan potansiyel yolcu kapasitesini karşılamak amacıyla, terminal işletmecimiz olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım, Yapım ve İşletme A.Ş. (İSG) tarafından ilave iskele bloğu projesi hayata geçirilerek terminal kapasitesi arttırılmıştır.

Pist kapasitesini arttırmak için yaptığımız çalışmalara ek olarak, pistimizin bu yoğun trafik altında sağlıklı hizmet verebilmesi amacıyla bir takım çalışmalara da imza atmaktayız. Halen tek pisti olan meydanımızda sadece gece kapalılıklarında, özel teknik ve beton karışımları ile bozulan anoların yenilenmesi ve bakım-onarım çalışmaları yürütülmektedir. Bu sayede, mevcut pistimizi büyük ölçüde yenileyerek operasyonların daha konforlu ve güvenle devam etmesi sağlanmış olmaktadır.

Bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgın döneminde havalimanımız, alınan tedbirler kapsamında uçuş trafiğine kapatılmıştır. Ekibimiz, bu kapalılık sürecini pist yüzey düzensizliklerini gidermek ve uçuş konfor seviyesini yükseltmek adına çalışmalarına büyük gayret ve özveri ile devam etmiş olup Nisan ayı içinde 25 gün gibi kısa bir zaman diliminde uçuş operasyonu esnasında yapılması risk teşkil edebilecek tüm imalatları gerçekleştirmiştir.

Havalimanımız, sadece mevcut kapasitenin artırımına yönelik çalışmalar yürütmemekte, aynı zamanda tüm dünyada kullanıma sunulan uçuş emniyetine yönelik yeni teknolojik gelişmelere uyum çalışmalarına da hızla devam etmektedir. Bu kapsamda havalimanımızın, yer olaylarının en aza indirilmesi için yer radarı sistemi faaliyete geçilmiştir.

İkinci pist ve bununla ilişkili yeni terminal ve ek tesislerin inşaat çalışmaları hızla devam etmekte olup, 2021 yılında faaliyete geçirilmesi en büyük hedefimizdir. Bu yeni pistimiz mesafeler bakımından da aynı anda iki pistli operasyon yapabilecek ve en düşük görüş mesafesinde de iniş-kalkış yapabilecek teknik sistemlere haizdir. Yatırımların sağlanması hususunda Sabiha Gökçen Havalimanı’nın mülkiyet sahibi olan Savunma Sanayii Başkanlığı’mız ve yapım sürecini yöneten Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne bu zorlu projenin hayata geçirilme sürecindeki katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ayrıca havalimanımızın, paydaşlarımızın katkıları ile daha da büyüyüp gelişmekte olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle Sabiha Gökçen bünyesinde faaliyet gösteren başta terminal işletmecimiz İSG, yatırımlar yapan My Technic, THY Teknik, TEC gibi uçak/motor bakım firmaları ve önümüzdeki dönemde yatırım yapacak olan Pegasus firması havacılık sektörümüzün dünyaya açılan yüzleri olarak bizlere değer katmaktadır.

Uluslararası Havalimanları Birliği’nin (ACI) yayınlamış olduğu raporlara göre yedi yıl boyunca dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı olma ünvanını tüm paydaşlarımız ile birlikte elde ettiğimizin bilincinde olarak; başarılarımızın hız kesmeden devam edeceğine inancımız sonsuzdur.

Saygılarımla,

Hüseyin SAĞLAM
HEAŞ Genel Müdürü